Advance Program

Sunday, August 3
8:00 am - 8:30 am Registration
Tutorials (Drexel University, Pearlstein Building, Room 101)
Building location: next to dragon statue on Market and 33rd Street.
Entrance: under overhead walkway.
8:30 am - 10:00 am Tutorial 1 (part 1)
  • Martin Peternell and Helmut Pottmann: Classical Geometry for Symbolic Geometric Computing
10:00 am - 10:15 am Coffee Break
10:15 am - 11:45 am Tutorial 1 (part 2)
11:45 am - 12:45 pm Lunch Break
12:45 pm - 2:45 pm Tutorial 2
  • Tudor Jebelean: Exploring Computer Mathematics with Theorema
2:45 pm - 3:15 pm Coffee Break
3:15 pm - 5:15 pm Tutorial 3
  • Gavin Brown: Hilbert Series and Graded Rings
Welcome Reception (Drexel University, Main Building, Westphal Picture Gallery)
Building location: Chestnut and 32nd Street.
5:30 pm - 7:30 pm Welcome Reception
        Registration.
        Welcoming remarks by Jeremy Johnson, Head of Department of Computer Science.
        "The Drexel Collection", a note by Jacqueline DeGroff, Curator
        Piano: Wanda Canfield

Monday, August 4 (Drexel University, Behrakis Grand Hall)
Creese Student Center, Chestnut Street between 32nd and 33rd Street.
8:00 am - 9:00 am Registration and Welcome Breakfast (Behrakis Grand Hall - Lobby)
9:00 am - 9:15 am Opening of the conference by Hoon Hong, General Chair.
Welcoming remarks by Harvill Eaton, Provost of Drexel University.
9:15 am - 10:30 am Session 1 (Chair: Hoon Hong)
  • A.Hulpke, S.Linton: Total Ordering on Subgroups and Cosets
  • G.Cooperman, E.Robinson: Memory-Based and Disk-Based Algorithms for Very High Degree Permutation Groups
  • T.Shaska: Computing the Automorphism Group of Hyperelliptic Curves
10:30 am - 11:00 am Coffee Break & MapleSoft Presentation (Living Arts Lounge)
11:00 am - 12:40 pm Session 2 (Chair: Scott McCallum)
  • G.Reid, J.Tang, L.Zhi: A Complete Symbolic-Numeric Linear Method for Camera Pose Determination
  • E.Kaltofen, J.May: On Approximate Irreducibility of Polynomials in Several Variables
  • T.Sasaki: The Subresultant and Close Roots
  • Z.Zeng: Computing Multiple Roots of Inexact Polynomials
12:40 pm - 2:00 pm Lunch Break
Pre-registered guest pass holders can dine at the Handschumacher Dining Hall, Creese Student Center.
2:00 pm - 3:00 pm Invited Talk 1 (Chair: Werner Krandick)
  • Michael P. Barnett: Chemistry and Computer Algebra: Past, Present, Future
3:00 pm - 3:30 pm Soda Break
3:30 pm - 5:35 pm Session 3 (Chair: Manuel Bronstein)
  • S.A.Abramov, H.Le, M.Petkovšek: Rational Canonical Forms and Efficient Representations of Hypergeometric Terms
  • J.Gerhard, M.W.Giesbrecht, A.Storjohann, E.V.Zima: Shiftless Decomposition and Polynomial-Time Rational Summation
  • F.Chapman: An Elementary Algorithm for the Automatic Derivation and Proof of Tensor Product Identities via Computer Algebra
  • L.Meunier, B.Salvy: ESF: An Automatically Generated Encyclopedia of Special Functions
  • W.Koepf: Power Series, Bieberbach Conjecture and the de Branges and Weinstein Functions
5:45 pm - 7:15 pm ISSAC and SIGSAM Business Meetings

Tuesday, August 5 (Drexel University, Behrakis Grand Hall)
8:30 am - 10:10 am Session 4 (Chair: Marko Petkovšek)
  • P.Wang, N.Kajler, Y.Zhou, X.Zou: WME: Towards a Web for Mathematics Education
  • R.Datta: Using Computer Algebra to Compute Nash Equilibria
  • R.Fateman: High-level Proofs of Mathematical Programs Using Automatic Differentiation Simplification, and Some Common Sense
  • R.Fateman, R.Toy: Converting Call-By-Reference to Call-By-Value: Fortran and Lisp Coexisting
10:10 am - 10:50 am Coffee Break, Poster Session (Living Arts Lounge), & Software Exhibition (North section of Grand Hall)
10:50 am - 12:30 pm Session 5 (Chair: José Cano)
  • D.Boucher, Ph.Gaillard, F.Ulmer: Fourth Order Linear Differential Equations with Imprimitive Group
  • A.Fredet: Local Factorization of Linear Differential Operators in Exponential Extensions
  • T.Cluzeau: Factorization of Differential Systems in Characteristic p
  • M.Giesbrecht, Y.Zhang: Factoring and Decomposing Ore Polynomials over Fq(t)
12:30 pm - 2:00 pm Lunch Break, JSC Editorial Board Meeting (Hill Conference Room, 240 LeBow Building, 3100 Market Street)
2:00 pm - 3:00 pm Invited Talk 2 (Chair: Evelyne Hubert)
  • Erich Kaltofen: Polynomial Factorization: a Success Story
3:00 pm - 3:30 pm Soda Break
3:30 pm - 5:10 pm Session 6 (Chair: Mark Giesbrecht)
  • A.Bostan, G.Lecerf, E.Schost: Tellegen's Principle into Practice
  • W.Eberly: Early Termination over Small Fields
  • P.Giorgi, C.P.Jeannerod, G.Villard: On the Complexity of Polynomial Matrix Computations
  • U.Vollmer: A Note on the Hermite Basis Computation of Large Integer Matrices
Banquet (The Warwick)
6:00 pm - 6:30 pm Transfer from the SW corner of Chestnut and 32nd Streets (SE corner = "Ecco Qui") to The Warwick, 1701 Locust Street
6:30 pm - 7:30 pm Reception (The Warwick, Mezzanine)
        Piano: Dave Posmontier
7:30 pm - 9:30 pm Banquet (The Warwick, Grand Ballroom): Dinner, Speech, Award Ceremonies
        Speech: Stephen Watt
        Keyboard: Dave Posmontier

Wednesday, August 6 (Drexel University, Behrakis Grand Hall)
8:30 am - 10:10 am Session 7 (Chair: Xiao-Shan Gao)
  • E.Hubert, N.Le Roux: Computing the Power Series Solutions of a Nonlinear PDE System
  • F.Aroca, J.Cano, F.Jung: Power Series Solutions of PDE's
  • E.L.Mansfield, A.Szanto: Elimination Theory for Differential Difference Polynomials
  • V.Levandovskyy, H.Schönemann: Plural - A Computer Algebra System for Noncommutative Polynomial Algebras
10:10 am - 10:50 am Coffee Break, Poster Session (Living Arts Lounge), & Software Exhibition (North section of Grand Hall)
10:50 am - 12:30 pm Session 8 (Chair: David Cox)
  • A.Basiri, J.C.Faugere: Changing the Ordering of Groebner Bases with LLL: Case of Two Variables
  • M.Safey El Din, E.Schost: Polar Varieties and Computation of One Point in Each Connected Component of a Smooth Real Algebraic Set
  • S.McCallum: On Order-Invariance of a Binomial Over a Nullifying Cell
  • A.Seidl, T.Sturm: A Generic Projection Operator for Partial Cylindrical Algebraic Decomposition
12:30 pm - 2:00 pm Lunch Break, SIGSAM Executive Committee Meeting (Hill Conference Room, 240 LeBow Building, 3100 Market Street)
2:00 pm - 3:00 pm Invited Talk 3 (Chair: Karin Gatermann)
  • Reinhard Laubenbacher: A Computer Algebra Approach to Dynamic Network Models of Biological Systems
3:00 pm - 3:30 pm Soda Break
3:30 pm - 5:10 pm Session 9 (Chair: Richard Fateman)
  • M.Minimair: Factoring Sparse Resultants of Linearly Combined Polynomials
  • J.Van Der Hoeven: Relaxed Multiplication Using the Middle Product
  • K.O.Geddes, W.W.Zheng: Exploiting Fast Hardware Floating Point in High Precision Computation
  • J.Beaumont, R.Bradford, J.Davenport: Better Simplification of Elementary Functions Through Power Series
5:15 pm Closing Remarks